Wymiana oleju w BMW

Biznes

Aby wymienić olej w samochodzie marki BMW powinniśmy przestrzegać pewnych kroków, które przedstawimy poniżej. Da nam to pewność poprawnej wymiany, oraz sprawy że silnik będzie utrzymany w jak najlepszej kondycji przez następne kilometry. Podpowiemy też jakie interwały wymian oleju najlepiej stosować, oraz dlaczego tak ważne jest by wymienić olej najpóźniej co rok, nawet jeśli nie zrobiliśmy planowanego przebiegu.

Wymianę oleju zacząć powinniśmy od rozgrzania silnika. Wiele osób ten krok pomija, a jest to bardzo niedobre rozwiązanie. Zimny olej o wiele trudniej spływa, dlatego przed rozpoczęciem wymiany warto się trochę przejechać. Silnik powinien osiągnąć temperaturę roboczą, możemy też pojeździć nieco dłużej, ponieważ olej osiąga swoje optymalne parametry temperaturowe nieco później niż dzieje się to w przypadku płynu chłodniczego. Gdy ten krok mamy już wykonany, przystępujemy do spuszczenia starego oleju. W tym celu podnosimy nieco samochód, jednak w przypadku BMW z wyższym zawieszeniem nie ma takiej potrzeby – po prostu wsuwamy się pod auto. Bierzemy odpowiedni klucz, najlepiej nasadowy i odkręcamy korek spustowy oleju. Pamiętajmy by się nie pomylić i nie odkręcić korka odpowiedzialnego za spuszczanie oleju ze skrzyni biegów, o co w BMW nietrudno.

Oczywiście wcześniej należy sobie przygotować jakieś naczynie do którego spuścimy stary olej, a także musimy uważać, bo olej będzie bardzo gorący. Jego temperatura będzie oscylować w okolicach dziewięćdziesięciu do stu stopni, dlatego bardzo uważamy by nic nie skapnęło nam na palce. Najlepiej krok ten wykonywać w grubych rękawicach.

Kolejna sprawa to wymiana filtra oleju. W momencie gdy stary olej będzie się zlewał, odkręcamy filtr. Oczywiście również w rękawicach, tak aby nie doszło do poparzenia się. Filtr będzie bowiem równie gorący, a nieco oleju wyleje się podczas jego demontażu. Aby nie narobić brudu pod maską, podkładamy pod filtr naczynie. Tam również zleci nieco oleju. Następnie odwracamy filtr by wylać resztki. Bierzemy nowy filtr pasujący do naszego modelu BMW, smarujemy uszczelkę olejem i przykręcamy go na tyle mocno, na ile mamy siły w rękach. Staramy się nie dokręcać kluczem, nawet jeśli będzie niewielki wyciek to dociągamy filtr jeszcze mocniej rękami. Klucz tylko w przypadkach gdy nie uda się zatamować wycieku, ponieważ później takiego filtra nie odkręcimy. Następna sprawa to zakręcenie korka spustowego pod pojazdem oraz wlanie świeżego oleju do silnika. Gdy poziom jest już ustabilizowany, co kontrolujemy na bagnecie aby nie przelać, odpalamy silnik. Nie przestraszmy się świecącej kontrolki ciśnienia oleju, zgaśnie ona po kilkunastu sekundach. Następnie silnik gasimy i sprawdzamy stan oleju, tego nieco ubędzie. Dolewamy tyle aby była odpowiednia ilość, sprawdzamy czy nie ma nigdzie wycieków i to w zasadzie wszystko.

Jak możemy się przekonać, wymiana oleju jest stosunkowo prosta. Na tyle prosta, że niemal każdy kierowca który ma żyłkę majsterkowicza poradzi sobie z tym procesem pod własnym garażem. BMW nie utrudnia nam zbytnio zadania, w większości modeli dostęp do korka spustowego oleju jest łatwy, podobnie jak do filtra oleju. Nic tylko zakasać rękawy i zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na wizycie w serwisie!

Więcej wiedzy dotyczących pojazdów BMW i MINI znajdziesz na www:

https://www.bawariamotors.pl/bmw/nowe-samochody/bmw-x7/

https://katowice.bmw-bawariamotors.pl/serwis-blacharsko-lakierniczy

https://www.bawariamotors.pl/mini/serwis-i-czesci/