Regały magazynowe wysokiego składowania

Biznes

5236386156_0fdfb3bbe9_bRegały to niezbędny element wyposażenia każdego magazynu. Ich kształt, wysokość, nośność oraz inne parametry uzależnione są od rodzaju skłądowanych materiałów. Przy składowaniu dużych ilości jednostek magazynowych i ograniczonej powierzchni magazynu konieczne jest zastosowanie regałów wysokiego składowania. Nośność regału dobiera się w zależności od masy składowanych materiałów. Regał nie może być przeciążony. Nadmierne jego obciążenie może prowadzić do zawalenia, narażając tym samym pracowników na utratę zdrowia i życia oraz (w najlepszym wypadku) narażając firmę na duże straty finansowe.
Rodzaje regałów magazynowych wysokiego składowania
Regały magazynowe wysokiego składowania mogą charakteryzować się różnymi parametrami. Najważniejsze z nich to:
– wysokość
– wymiary półek
– nośność
W zależności od wymiarów składowanych jednostek magazynowych, stosuje się różne wielkości półek oraz różne odstępy między nimi. Większość dostępnych na rynku rozwiązań umożliwia bardzo dokładną regulację odstępów między kolejnymi poziomami regału.
O wysokim składowaniu możemy mówić, jeśli regały są wyższe, niż 3 m. Większość firm zajmujących się produkcją regałów magazynowych oferuje rozwiązania o nośności nawet do 2,5 tony na każdą półkę i o maksymalnej wysokości składowania przekraczającej 15 metrów.
Do obsługi regałów magazynowych wysokiego składowania niezbędne są wózki widłowe oraz pracownicy, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. Projektując magazyn i zamawiając do niego regały należy dobrać wózki widłowe w taki sposób, by można było swobodnie się nimi przemieszczać między regałami. Przy wyborze wózka widłowego do takiego magazynu trzeba również zwrócić uwagę na maksymalną wysokość podnoszenia i na udźwig przy maksymalnej wysokości masztu. Nośność wózka przy maksymalnej wysokości powinna być o co najmniej 10% wyższa od ciężaru, jaki rzeczywiście będzie podnoszony na taką wysokość.
Zmontowanie regałów w magazynie wysokiego składowania warto powierzyć profesjonalnej firmie, która się tym zajmuje. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup regałów magazynowych razem z montażem. To pozwoli nam uzyskać gotowy produkt, który będzie niezawodny i co do którego będziemy mieli pewność, że nie runie sam z siebie.
Przy regałach wysokiego składowania konieczne są także systematyczne kontrole ich stanu. Należy robić to ze szczególną odpowiedzialnością i dbałością o każdy szczegół. Każdy niepokojący szczegół powinien być zgłaszany osobom odpowiedzialnym za stan techniczny regałów i bezpieczeństwo pracy.