Na czym polega logistyka kontraktowa?
Na prężnie rozwijającym się rynku TSL (Transport-Spedycja-Logistyka) są oferowane różne usługi. Do bardziej zaawansowanych i kompleksowych usług oferowanych w tej branży jest tak zwana logistyka kontraktowa, która obejmuje różne operacje od dostarczenia towarów do przestrzeni magazynowych klienta aż do dystrybucji. Wiąże się to najczęściej z zarządzeniem wszystkimi istotnymi operacjami magazynowymi przez pewien okres czasu, na który opiewa kontrakt, przez pewien zewnętrzny podmiot (firmę logistyczną) specjalizującą się w tego typu usługach. Logistyka kontraktowa to jedna z najczęściej wykonywanych dla dużych przedsiębiorstw usług w trybie outsourcingu. Może być wykonywana albo w przestrzeniach magazynowych firmy logistycznej, albo w magazynie klienta.
Co obejmuje logistyka kontraktowa?
Ta usługa logistyczna, ze względu na swoją kompleksowość, może obejmować bardzo wiele czynności:
- przyjmowanie dostaw do magazynu,
- wyładunek i dekonsolidacja przesyłek,
- przepakowywanie,
- magazynowanie,
- kompletowanie zamówień,
- etykietowanie, foliowanie,
- zabezpieczanie zamówień,
- inne.
Dokładny zakres tych czynności jest regulowany umową między usługodawcą i usługobiorcą, także dokładny kształt tej usługi zależy od specyficznych potrzeb klienta firmy logistycznej.
Organizacja usług logistycznych
Coraz więcej dziedzin życia podlega informatyzacji. Nie inaczej jest w przypadku branży Transport-Spedycja-Logistyka. Tego typu usługi logistyczne są koordynowane za pomocą specjalnie zaprojektowanych systemów informatycznych, które pozwalają na optymalizację wykonywanych czynności. Na taką optymalizację pozwalają specjalnie zaprojektowane algorytmy, które w dużej mierze automatyzują rozwiązywanie całego szeregu problemów związanych z taką działalnością.
Takie systemy pozwalają w sposób szybki uzyskać informację na temat tego, co znajduje się w magazynach, w którym miejscu należy szukać określonych towarów, a także zarządza pracą osób kompletujących zamówienia oraz magazynierów. Dzięki oszczędnościom wynikającym z takiej optymalizacji operacji magazynowych, logistyka kontraktowa może usługą oferowaną przez firmy logistyczne w cenach atrakcyjnych do tego stopnia, że będzie się opłacać klientom outsourcing usług logistycznych.
Inny artykuł o zbliżonej tematyce: