Na czym polega logistyka kontraktowa?

Biznes

Na prężnie rozwijającym się rynku TSL (Transport-Spedycja-Logistyka) są oferowane różne usługi. Do bardziej zaawansowanych i kompleksowych usług oferowanych w tej branży jest tak zwana logistyka kontraktowa, która obejmuje różne operacje od dostarczenia towarów do przestrzeni magazynowych klienta aż do dystrybucji. Wiąże się to najczęściej z zarządzeniem wszystkimi istotnymi operacjami magazynowymi przez pewien okres czasu, na który opiewa kontrakt, przez pewien zewnętrzny podmiot (firmę logistyczną) specjalizującą się w tego typu usługach. Logistyka kontraktowa to jedna z najczęściej wykonywanych dla dużych przedsiębiorstw usług w trybie outsourcingu. Może być wykonywana albo w przestrzeniach magazynowych firmy logistycznej, albo w magazynie klienta.

Co obejmuje logistyka kontraktowa?

Ta usługa logistyczna, ze względu na swoją kompleksowość, może obejmować bardzo wiele czynności:

  • przyjmowanie dostaw do magazynu,
  • wyładunek i dekonsolidacja przesyłek,
  • przepakowywanie,
  • magazynowanie,
  • kompletowanie zamówień,
  • etykietowanie, foliowanie,
  • zabezpieczanie zamówień,
  • inne.

Dokładny zakres tych czynności jest regulowany umową między usługodawcą i usługobiorcą, także dokładny kształt tej usługi zależy od specyficznych potrzeb klienta firmy logistycznej.

Organizacja usług logistycznych

Coraz więcej dziedzin życia podlega informatyzacji. Nie inaczej jest w przypadku branży Transport-Spedycja-Logistyka. Tego typu usługi logistyczne są koordynowane za pomocą specjalnie zaprojektowanych systemów informatycznych, które pozwalają na optymalizację wykonywanych czynności. Na taką optymalizację pozwalają specjalnie zaprojektowane algorytmy, które w dużej mierze automatyzują rozwiązywanie całego szeregu problemów związanych z taką działalnością.

Takie systemy pozwalają w sposób szybki uzyskać informację na temat tego, co znajduje się w magazynach, w którym miejscu należy szukać określonych towarów, a także zarządza pracą osób kompletujących zamówienia oraz magazynierów. Dzięki oszczędnościom wynikającym z takiej optymalizacji operacji magazynowych, logistyka kontraktowa może usługą oferowaną przez firmy logistyczne w cenach atrakcyjnych do tego stopnia, że będzie się opłacać klientom outsourcing usług logistycznych.

Inny artykuł o zbliżonej tematyce:

Zalety i wady transportu intermodalnego