Jak założyć firmę w Niemczech? – Najważniejsze informację

Biznes

Przepisy w Polsce są zbyt skomplikowane? Jeżeli chcesz prowadzić w kraju, który dysponuje mniej skomplikowanymi przepisami jak Niemcy to warto dowiedzieć się jak założyć firmę w Niemczech. Jednak zanim się tym zajmie warto wiedzieć, że najważniejszą rzeczą, która przemawia za założeniem działalności w tym kraju jest jego stabilność. Założenie firmy nie jest bardzo skomplikowane, jednak trzeba spełnić kilka ważnych warunków.

1) Przede wszystkim trzeba posiadać meldunek w Niemczech. Najłatwiej osiągnąć to poprzez wynajęcie mieszkania i zarejestrowaniem działalności właśnie pod adresem wynajętego mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że w umowie wynajmu mieszkania musi istnieć zapis, że możliwe jest jego wykorzystanie pod działalność gospodarczą.

2) Jaka jest procedura?
Posiadając meldunek należy udać się do urzędu Gawerbeamt, który jest właściwy na miejsce zameldowania. Koszt otwarcia działalności niestety nie jest darmowy i w zależności od lokalizacji może wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu euro. Zwykle rejestracja firmy trwa tylko chwilę, jednak czasami może zająć nawet do 3 dni roboczych. Po wizycie w tym urzędzie, wszystkie pozostałe zostaną poinformowane o tym fakcie i zwykle przyślę dodatkowe formularze, które lepiej wypełnić i im odesłać. Dodatkowo warto udać się do odpowiednika naszego urzędu skarbowego (Finanzamt) i wypełnić wniosek o wydanie numeru podatkowego co przyspieszy możliwość rozpoczęcia działalności gospodarczej. W przypadku gdy polski fachowiec chce założyć firmę to w pierwszej kolejności musi dokonać wpisu w niemieckiej izbie rzemieślniczej. Oczywiście ostatnią kwestią będzie założenie rachunku bankowego.

3) Podatki
Najważniejsze co warto wiedzieć to fakt, że kwota wolna od podatku wynosi aż 24500 euro rocznie. Jednak mimo tego należy odprowadzać specjalny podatek od działalności gospodarczej oraz podatek solidarnościowy. W niektórych przypadkach zamiast standardowej działalności lepiej opłaci się założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bez kapitału zakładowego.

Cała procedura nie należy do zbyt skomplikowanych jednak dla pewności warto poprosić o pomoc firmy, które zajmują się tymi usługami na co dzień. Dzięki nim wybór formy działalności będzie o wiele łatwiejszy.

Przeczytaj również o:

Doradztwo podatkowe w Gdańsku- czy to dobry pomysł?