Formatowanie wtryskowe jako jedno z technik obróbki tworzyw sztucznych

Biznes

drill-milling-milling-machine-drilling-tool-metal-2Tworzywem sztucznym nazywa się materiał, który składa się z polimerów syntetycznych, czyli zostały one wytworzone przez człowieka a nie, występują w przyrodzie. Potocznie nazywa się go plastikiem. Zawiera on w składnik polimeru, który bez względu na to, czy jest naturalny czy sztuczny, nazywa się go tworzywem polimerowym.
Formatowanie wtryskowe jest techniką formowania tworzyw sztucznych, która polega na wtryskiwaniu uplastycznionego tworzywa do formy, w której ono zastyga w tak zwaną wypraskę, inaczej zwana kształtką. Wtrysk, czyli inaczej formatowanie wtryskowe jest procesem cyklicznym przetwórstwa tworzyw sztucznych w postaci granulatu. Jednakże nie we wszystkich przypadkach stosuje się granulat, ale prepolimer i środek, który powoduje jego polimeryzację podczas obróbki tworzyw sztucznych i jest to tzw. reaktywne formowanie wtryskowe.
Wtryskarki służą do tego, aby przeprowadzić proces formowania wtryskowego w przypadku obróbki tworzyw termoutwardzalnych i termoplastycznych.

Proces upłynnienia
Tworzywo sztuczne dozuje się do zbiornika, który przesuwa specjalny, obracający się wewnątrz cylindra tzw. ślimak o specjalnej konstrukcji. Cylinder ten jest ogrzewany za pomocą elementów elektrycznych, także tworzyło ogrzewa się od jego ścianek, ale również podczas ocierania o ścianki. Ślimak odpowiednio miesza tworzywo, co skutkuje równomiernym jego grzaniem a ciśnienie, które wytwarza powoduje stopnienie i upłynnienie tworzywa.

Stygnięcie tworzywa
Kiedy forma jest już napełniona tworzywem to w odpowiednim tempie się ją chłodzi (w przypadku tworzyw termoplastycznych) lub ogrzewa – w przypadku termoutwardzalnych.

Oczyszczanie produktu
Po wydobyciu kształtki z formy, przyłączone mają one resztki tworzywa, które było w kanalikach i krawędziach styku połówek formy. Resztki usuwa się mechanicznie, odcinając je i polerując powierzchnię.