Depresja – co zrobić, kiedy przygnębienie utrzymuje się zbyt długo?

Zdrowie

Depresja to zaburzenie nastroju, które nie tylko powoduje przygnębienie i odbiera poczucie sensu w życiu, ale też może zupełnie je zdestabilizować, oddziałując na wiele odmiennych jego sfer. Często dotyczy zarówno samego chorego, jak również jego bliskich, którzy czują się bezradni, widząc jego stan i nie potrafiąc mu pomóc. Ponadto depresja negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne, mogąc prowadzić do poważniejszych dolegliwości, jak choćby cukrzyca czy problemy układu sercowo-naczyniowego. Należy też pamiętać, że nawet lekka depresja, może ewoluować i doprowadzić do samobójstwa. Jeśli choćby podejrzewa się u siebie depresję, warto udać się do specjalisty i pozwolić mu na postawienie profesjonalnej diagnozy. Również dostrzegając niepokojące objawy u bliskiej osoby, dobrze jest nakłonić ją do konsultacji lekarskiej.

Objawy depresji – kiedy udać się do specjalisty?
Choć objawy depresji wydają się znane większości osób, to jednak są tak powszechne, że wielu zupełnie je lekceważy. Warto więc być nieco czujniejszym i zaniepokoić się, gdy pojawi się co najmniej kilka symptomów i będą się one utrzymywały przez kilka tygodni lub dłużej.
O depresji mogą świadczyć między innymi:
– długotrwałe obniżenie nastroju
– nasilone lęki i nadmierny stres
– spowolnienie procesów myślowych
– spowolnienie ruchowe
– obniżona samoocena
– zaniedbywania samego siebie
– senność, zmęczenie
– nieumiejętność odczuwania radości i zadowolenia
– utrata zainteresowania tym, co dotychczas sprawiało przyjemność
– zaniedbywanie obowiązków domowych i służbowych
– poczucie pustki, obojętności
– poczucie własnej bezwartościowości
– utrata celów, marzeń, brak poczucia sensu w czymkolwiek
– autoagresja
– myśli i groźby samobójcze
– bóle głowy, brzucha, mięśni o nieustalonej przyczynie

Leczenie depresji
Leczenie depresji, w zależności od stopnia jej natężenia, może odbywać się w warunkach domowych, ambulatoryjnych lub stacjonarnych. Pozostanie w domu i ograniczenie się do regularnych wizyt u specjalisty uważa się za jedno z lepszych wyjść, ponieważ pozwala choremu pozostać w znanym mu, bezpiecznym środowisku. Leczenie depresji w warunkach szpitalnych, w tym także to w prywatnych klinikach psychiatrycznych, jak np. http://medox.org.pl/, przewidziane jest głównie dla osób samotnych, niesprawnych oraz zmagających się z ciężką depresją, w tym tych dokonującym samookaleczeń lub mających myśli samobójcze. Pozostając pod stałą obserwacją, otrzymują precyzyjnie dobraną pomoc farmakologiczną i psychoterapeutyczną. W niektórych placówkach stosuje się też terapię światłem. Praktycznie przy każdej diagnozie zaburzeń o takim charakterze stosuje się leki antydepresyjne. Z farmakoterapii można zrezygnować tylko w wyjątkowo łagodnych stanach, które powodowane są czynnikami stricte psychologicznymi, łatwymi do eliminacji drogą klasycznej psychoterapii.