Dlaczego tylna belka często ulega uszkodzeniom?

Biznes

Posiadacze francuskich aut z pewnością zetknęli się z przypadkiem swoistych problemów z zawieszeniem. Mowa tutaj o problemach z tylną belką skrętną, rozwiązaniem stosowanym przez takich producentów jak Peugeot czy Citroen. Dziś przyjrzymy się kwestii uszkodzeń jakim najczęściej ulegają belki i postaramy się wyjaśnić dlaczego tak się dzieje, oraz oczywiście jak możemy ich unikać.

Na początku trzeba powiedzieć, że rozwiązanie zawieszenie wykorzystujące tylną belkę skrętną wcale nie jest takie złe. Zwiększa ono komfort podróżowania, a także bezpieczeństwo, bo daje więcej kontroli nad autem w zakrętach i łukach drogi. Jednak u nas znane jest z tego, że bardzo szybko pojawiają się z nim problemy. Wyjątkowo niską trwałość mają łożyska i gumowe elementy belki, którymi jest ona połączona z podwoziem oraz faktycznym zawieszeniem każdego z kół. Zwłaszcza niektóre modele samochodów są podatne na problemy, których źródłem jest tylna belka. Peugeot Partner jest jednym takich pojazdów, które w naszym kraju zebrały bardzo złą reputację z powodu nieodłącznych kłopotów z tylnym zawieszeniem. Co jednak powoduje tak częste uszkadzanie się tylnych belek? Czyżby francuscy producenci celowo montowali do swoich aut tak awaryjne rozwiązanie?

Otóż odpowiedź na obydwa powyższe pytania brzmi nie. Musimy zdać sobie sprawę, że na zachodzie Europy drogi wciąż są o wiele lepszej jakości jak u nas. We Francji, Hiszpanii czy Niemczech francuskie auta nie są aż tak bardzo znane ze rozwiązania, jakim jest tylna belka. Peugeot prawie wcale nie cierpi tam na tą przypadłość, natomiast Citroen również nie jest znany z aż tak ogromnej awaryjności tego elementu zawieszenia. Jak można z tego wywnioskować, to głównie jakość dróg ma wpływ na trwałość tylnej belki skrętnej i tak w istocie jest. Nie dziwi więc fakt, że na naszych polskich drogach zawieszenie francuskich pojazdów zużywa się szybciej, czasami o wiele za szybko. Na szczęście nie jest u nas problemem regeneracja belki. Peugeot 206, jeden z najpopularniejszych modeli francuskiego producenta w Polsce, może zostać poddany takiemu zabiegowi już za kwotę kilkuset złotych.

Jeżeli chcemy by zawieszenie naszego Peugeota lub Citroena wytrzymało jak najdłużej, unikajmy dziurawych dróg jak ognia. Jeżeli nie mamy wyjścia, nie rozwijajmy zbyt wysokich prędkości, a także nie obciążajmy auta aż do pełnej ładowności. Również tak prozaiczna czynność jak pokonywanie progów zwalniających może zaszkodzić zawieszeniu, jeżeli będziemy robić to jadąc zbyt szybko, zwłaszcza mając załadowany samochód.