Depresja – co zrobić, kiedy przygnębienie utrzymuje się zbyt długo?

Depresja to zaburzenie nastroju, które nie tylko powoduje przygnębienie i odbiera poczucie sensu w życiu, ale też może zupełnie je zdestabilizować, oddziałując na wiele odmiennych jego sfer. Często dotyczy zarówno samego chorego, jak również jego bliskich, którzy czują się bezradni, widząc jego stan i nie potrafiąc mu pomóc. Ponadto depresja negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne, mogąc prowadzić do poważniejszych dolegliwości, jak choćby cukrzyca czy problemy układu sercowo-naczyniowego. Należy też pamiętać, że nawet lekka depresja, może ewoluować i doprowadzić do samobójstwa. Jeśli choćby podejrzewa się u siebie depresję, warto udać się do specjalisty i pozwolić mu na postawienie profesjonalnej diagnozy. Również dostrzegając niepokojące objawy u bliskiej osoby, dobrze jest nakłonić ją do konsultacji lekarskiej.

Objawy depresji – kiedy udać się do specjalisty?
Choć objawy depresji wydają się znane większości osób, to jednak są tak powszechne, że wielu zupełnie je lekceważy. Warto więc być nieco czujniejszym i zaniepokoić się, gdy pojawi się co najmniej kilka symptomów i będą się one utrzymywały przez kilka tygodni lub dłużej.
O depresji mogą świadczyć między innymi:
– długotrwałe obniżenie nastroju
– nasilone lęki i nadmierny stres
– spowolnienie procesów myślowych
– spowolnienie ruchowe
– obniżona samoocena
– zaniedbywania samego siebie
– senność, zmęczenie
– nieumiejętność odczuwania radości i zadowolenia
– utrata zainteresowania tym, co dotychczas sprawiało przyjemność
– zaniedbywanie obowiązków domowych i służbowych
– poczucie pustki, obojętności
– poczucie własnej bezwartościowości
– utrata celów, marzeń, brak poczucia sensu w czymkolwiek
– autoagresja
– myśli i groźby samobójcze
– bóle głowy, brzucha, mięśni o nieustalonej przyczynie

Leczenie depresji
Leczenie depresji, w zależności od stopnia jej natężenia, może odbywać się w warunkach domowych, ambulatoryjnych lub stacjonarnych. Pozostanie w domu i ograniczenie się do regularnych wizyt u specjalisty uważa się za jedno z lepszych wyjść, ponieważ pozwala choremu pozostać w znanym mu, bezpiecznym środowisku. Leczenie depresji w warunkach szpitalnych, w tym także to w prywatnych klinikach psychiatrycznych, jak np. http://medox.org.pl/, przewidziane jest głównie dla osób samotnych, niesprawnych oraz zmagających się z ciężką depresją, w tym tych dokonującym samookaleczeń lub mających myśli samobójcze. Pozostając pod stałą obserwacją, otrzymują precyzyjnie dobraną pomoc farmakologiczną i psychoterapeutyczną. W niektórych placówkach stosuje się też terapię światłem. Praktycznie przy każdej diagnozie zaburzeń o takim charakterze stosuje się leki antydepresyjne. Z farmakoterapii można zrezygnować tylko w wyjątkowo łagodnych stanach, które powodowane są czynnikami stricte psychologicznymi, łatwymi do eliminacji drogą klasycznej psychoterapii.Comments are closed.

This entry was posted on 18 października 2017 and is filed under Zdrowie. Written by: . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.